Gündem

26 Eylül İstanbul Depremi’nde öğrenciler başardı veliler sınıfta kaldı

İstanbul, 5.8 büyüklüğündeki deprem ile sarsıldı. 1999 depreminden sonra verilen eğitimlerin, kurulan sistemlerin, yapılan binaların test edilmesini, İstanbulluların depreme ne kadar hazır olduğunu da ortaya çıkardı.

Depremden 24 saat sonra her kurum kendi özeleştirisini yapıp eksiklerini tespit etmeye başladı. Bazı kurumlar ise testi başarı ile geçtiklerini açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da sosyal medya hesabı üzerinden sınavı başarı ile geçtiklerini  belirtip öğretmenlere teşekkür etti.

Depremde öğrenciler başardı

Bakan Selçuk’un ifade ettiği gibi deprem anında yüzbinlerce öğrenci daha önce aldıkları eğitimleri uygulayarak okul bahçelerine çıktı. Daha sonra ise evlerine gönderildiler. Peki bu süreçte veliler ne yaptı? Binlerce veli depremden hemen sonra okullara koşarak çocuklarına ulaşmak istedi. Bu ise büyük bir kaosa neden oldu.

Depremde veliler sınıfta kaldı

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, velilerin yaptıklarını yorumladı: “Veliler ne yapacaklarını bilemediler. Panik oldular. Çocuklarını görmek için okullara koştular. Bu hem kargaşaya hem de trafiğe neden oldu. Çocuklarına ulaşmak istediler ama deprem anında bunun bir faydası olmaz. Bu sürece yönelik, velilerin endişelerini yok etmek için bir model belirlenmeli.”

Dr. Oğuz Gündoğdu anlatıyor: Depremden sonra neler yapılmalı?

Dr. Gündoğdu yapılması gerekenleri ise şöyle anlattı: “Öncelikle eğitimlere devam edilmeli çünkü bazı öğretmenlerin bile panik yaptığını gördük. Bu birinci kural. Ancak depremden sonra yani çocukları bahçeye çıkardıktan sonrası kaos oldu. Önce çocukların evlerine gedecekleri güzargahlar kontrol edilmeli. Yollarda hasar var mı bu bilgilere ulaşılmalı. Bütün bu konularda sorun yoksa ve yoğun bir trafik de oluşmamışsa çocuklar servisler ile gönderilmeli. Evleri yakın olan çocuklar velilere teslim edilmeli. Bu da kimlik kontrolü ile yapılmalı. Çünkü 99 depreminde bazı çocukların organ mafyası tarafından kaçırıldığı iddia edilir. Bu tip güvensiz ortamların oluşması da engellenmeli. Son deprem itibariyle çocuklara ne yapılacağı öğretilmiş ama sonrası için bir planımızın olmadığı ortaya çıktı. Özellikle veliler ne yapacaklarını bilemedi.”

%d blogcu bunu beğendi: