Bütün bir yıl boyunca YKS’nin bittiği, sınava girdiğiniz günü hayal ettiniz. Sınav bitti. Saatlerce test çözmek, sınavım nasıl geçecek, konular yetişecek mi düşünceleri bir bir dağıldı kafanızdan.

Belki üniversite sıralarında öğrenci oldunuz veya sınava yeniden hazırlanıyorsunuz. Sınava sıfırdan da hazırlanıyorsanız dahi yapmanız gereken çok önemli bir şey var!

Kariyerinizi Planlayın!

İş hayatına atıldıktan sonra hayatınızın en büyük alanı “çalışmak” olacak. Tüm gün iş yerinde çalışırsınız, akşam eve geldiğinizde çevrenizdekilere gün içinde iş yerinde olanları anlatırsınız.  Hafta sonları bile yarım kalmış işler takılır akıllara. En çok iş arkadaşlarınızı görürsünüz gün içinde. Yaptığınız iş, çalıştığınız ortam, birlikte çalıştığınız kişilerden ne kadar memnunsanız hayatınızın tüm alanlarındaki kalite o kadar artar. İş hayatındaki mutluluk yaşamdaki mutluluğu getirir.

Genellikle çevremizde işinden ne kadar memnun olduğunu anlatan insanlar yerine işinden mutsuz, sürekli şikâyet eden insanlarla karşılaşırız. İş hayatından memnun olmayan insanlar yaşamlarının diğer alanlarında da mutsuzdurlar. İş hayatında pek çok kimsenin mutsuz olmasının nedeni ise bilinçli meslek seçimi ve kariyer planlamanın yapılmaması, yani kişilerin kendi kişisel özelliklerine uygun mesleklere yönelmemeleridir.

Şimdiye kadar meslek seçilirken genellikle ya baba mesleğine devam edilir ya popüler olan, çok kazandırdığına inanılan meslek tercih edilirdi. Kişilik özellikleri, ilgiler, beceriler, gelecekten beklentiler dikkate alınmazdı. Sonuç: Her sabah ayakları geri geri giderek işe giden, gün boyunca asık suratla gezen insanlar…

Aynı işi yapan insanlarla birebir konuştuğunuzda hepsinden farklı tepkiler alırsınız. Bazıları işinden şikayetçi iken bazıları işine bağlıdır. İşini düşününce gözleri parlar. Bu yüzden aslında iyi iş yoktur, kişilik özelliklerine uygun işi seçmiş mutlu çalışan vardır.

Siz gelecekte nasıl bir insan olmak istiyorsunuz? Asık suratlı bir çalışan olmak mı yoksa işinden memnun, çevresine olumlu enerji veren işine hayran bir çalışan mı? İş yaşamında başarılı olmak popüler, çok kazandıran mesleği seçmekle değil, severek yapacağınız, zevk duyacağınız işi seçmekle mümkün olur. Çünkü ancak kişi sevdiği işte çok çalışır verimli olur ve başarılı olur. Başarıya ulaşmak için tercihler döneminde kişisel kariyer planlamanıza başlamalısınız.

Kendinizi Dinleyin !

YKS’de başarılı olmak size iyi bir üniversite kazanmayı, meslek sahibi olmayı sağlayabilir. Ancak iş yaşamında mutlu olmak için çaba sarf etmek, kariyer planlama sürecinde aktif olarak yer almak gerekir. “Puanım boşa gitmesin”, “popüler meslekleri tercih edeyim”, “bölüm önemli değil İstanbul’da üniversiteye gitsem yeter bana” gibi düşüncelerle harcayacağınız tek şey kendi geleceğiniz olacaktır. Pablo PICASSO şöyle diyor: “Çalıştığımda rahatlıyor ve dinleniyorum. Beni esas yoran, hiçbir şey yapmamaktır.” Siz de Picasso gibi yaşamak istemez miydiniz? Bu akşam kariyer planlama için ilk adımı atın. Bu akşam yatmadan önce 10 dakika 20 yıl sonra kendinizi hayal edin. “Nasıl bir yerde çalışıyorsunuz, neler yapıyorsunuz, görevleriniz neler, nasıl insanlarla bir arada çalışıyorsunuz?”

%d blogcu bunu beğendi: