Bir YKS sürecinin ilk aşaması olan TYT ve AYT yi iyi kötü atlattık.

TYT değerlendirmesi yaptığımızda; Matematikte Geometri sorularının, Fen Bilimlerinde ise Fizik ve Kimyanın ayırt edici yani kısmen zor olduğunu söyleyebiliriz.

Peki ne oldu?

Ben hemen ne olduğunu söyleyeyim: Sınav sonrasında yüzlerce öğrenciyle görüşme ve konuşma fırsatım oldu. Öğrencilerin %80 i ve sosyal medyada sınav sonrasında yapılan bütün geyikler Türkçe testinde ki paragraf sorularının uzun olduğunu ve diğer testlere vakit ayıramadığını söyledi.

Şahsım adına şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Daha önceki seneleri geçtim, sadece 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde 200’den fazla seminer ve konuşma yaptım. Belki bu konuşmalarımı dinleyen siz değerli öğrenciler bu yazıyı okuyorsunuz.

Her seferinde şunu söyledim: “Temel Yeterlilik Testinde başarılı olabilmenin tek yolu vardır. O da KİTAP OKUMAK. Eğer okuduğunuzu anlayabiliyorsanız, yorum yapabiliyorsanız, muhakeme edebiliyorsanız. TYT de başarılı olamamanız için hiçbir sebep yok.

Dedim mi? Demedim mi?

Ve bunu söyleyen sadece ben değildim. YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ ve birçok uzman her seferinde dile getirdiler.

Paragraf sorularının uzun olmasını eleştirmektense dönem içine bakıp özeleştiri yapmanızı rica ediyorum. Dönem içinde elinizde kitaplar, denemeler olacağına. Telefonunuzda oyun oynadınız, internette takıldınız videolar izlediniz.

Hızlı okuyanlar, okuduğunu anlayanlar aldı başını gitti. Yapan gayet yaptı !!

Artık kimse sınav hakkında daha fazla konuşmasın olan oldu, şuan odaklanmamız gereken yer tercihler. Çok büyük ihtimalle 18 Temmuz da sınav sonuçlarımızı öğreneceğiz. Herkes sınavdan çıktıktan sonra netlerini bir şekilde internetten hesaplayıp puan karşılıklarını bulmaya çalışıyor. Bunu yapmamanızı tavsiye ederim. Yalnız https://yokatlas.yok.gov.tr/netler.php adresinden hangi bölüm, hangi üniversiteye gitmek istiyorsanız onu seçip geçen sene o bölümün kaç net ile aldığını öğrenebilirsiniz. Bu size yol gösterecektir.

Bir önceki yazımda da söylemiştim.

Sınav sonuçlarını görmeden sevinmek veya üzülmek çok doğru değil.

Tercih dönemine kadar kendinize kısa bir tatil verin. Hala hangi bölüme gitme konusunda karar verememiş arkadaşlarınız varken, bu hengamede doğru karar verme yüzdesi çok düşük.

Şimdi tatil zamanı.

Hazır tatile girmişken, elinize güzel bir kitap alıp tatilin tadını çıkartabilirsiniz. 

Kitap Önerisi : Mümin Sekman / Kişisel Ataleti Yenmek

%d blogcu bunu beğendi: