Dönem artık başladı hatta ilk sömestre gelmek üzere, bugüne kadar neler yaptığımızı üç aşağı beş yukarı değerlendirelim. Eğer “dönem yeni başladı çalışmaya pazartesi başlayacağım” diyenlerdenseniz yandınız. Yok “ben zaten ipleri yaz başında sıkmaya başlamıştım” diyorsanız kocaman bir aferin. Zaman çok hızlı akıp geçiyor. Verimli ders çalışırken yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de “ZAMAN YÖNETİMİ”.  Zaman yönetimi yapamadığımız taktirde işler ilerleyen süreçte sarpa sarmaya başlıyor.

Şu anda çok kıymetli bir dönemdeyiz, hele ki bu sene mezuna kalan öğrencileri de sayacak olursak 2.500.000 kişi sınava girecek neredeyse. Ben sınava girecek olan bir öğrenci olsam ve benim bu kadar rakibim olsa inanın oturunca kendimi kötü ve rahatsız hissederim.

Sınav zamanına kadar tüm konuları bir şekilde bitirmiş olmanız gerekiyor. Bunu yapmalısınız ki eksik kaldığınız yerleri belirleyip, eksiklerinizi giderebilin.

Size, başarılı olmanın yollarını 6 maddede söyleyeyim ve bir hikâye anlatayım;

  1. Kendini Tanı
  2. Hedef Belirle
  3. Plan Yap
  4. Planı Uygula
  5. Değerlendirme Yap
  6. Eksik Yönlerini Geliştir!

6.madde ile ilgili şu hikâye çok önemli ve hayat felsefesi olabilecek nitelikte.

2.Dünya Savaşı Dönemi’nde, donanma seferden geri dönen uçakların nereden vurulduklarının istatistiğini çıkarmış ve ortaya bu görüntü çıkmış. İlk başta bu kurşun delikleri olan yani uçakların en çok hasar alan bölgelerini zırhlamayı düşünmüşler. Sonra Macar doğumlu İstatikçi Abraham Wald karşı çıkmış. Uçağın burun bölgesi, motorları ve orta gövdesi yani kurşun izi olmayan yerlerin zırhlanması gerektiğini söylemiş. A. Wald’ın farkedip diğerlerinin fark edemediği şey; bu uçaklar o bölgelerden hasar aldıkları için düşmemiş, hasar almadıkları yerlerden vurulmadıkları için eve geri dönebilmeyi başarabilmiş. Kurşun izi olmayan yerlerden vurulursa uçağın geri dönme şansının olmadığını söylemiş.
İşte bu fenomene “survivorship bias” deniyor. Hayatta kalanlara çok odaklanıp, başarısız olanların neden başarısız olduklarını göz ardı etme mantık hatası. Çevremize baktığımızda da hep aynı şeyleri görmüyor muyuz? “Nasıl başardılar!” Peki ya başaramayanlar nasıl başaramadı? Başarıya gitmek için başarısızlığı da görmek gerekmez mi? Ya da gördüğümüz başarıya giden yolda kaç başarı var, anlamamız… Odak noktanızı değiştirin, olaylara ve olgulara çok yönlü bakın. Başarı ise güçlü yönlerimizi bulmaya ve geliştirmeye bağlıdır. Yaşam, sürekli olarak eksik yönlerimizi telafi etmek için gösterdiğimiz umutsuz çaba ve çırpınışlardan ibaret olamaz. Gerçekten de gözlemlerim bana, hayatta üstün başarı gösteren insanların enerjilerinin yüzde 90’nını, güçlü yönlerini daha da güçlendirmeye odakladıklarını göstermiştir.

Başarı kadar başarısızlıkları da sahiplenin. Başka türlüsü çok mantıksız olur!

%d blogcu bunu beğendi: